W czasach, w których większość z nas ma swobodny dostęp do internetu, dużo łatwiej niż kiedyś o „zanurzenie” w języku i kulturze kraju, w którym nie mieszkamy na co dzień. Możemy to zrobić m.in. poprzez słuchanie radia.

Zastanawialiście się kiedyś nad tym jak szybko dzieci uczą się języka ojczystego, bądź języków obcych? Robią to nieświadomie. Odbierając bodźce z otoczenia. Całkowicie zanurzając się w otaczającej je rzeczywistości. Ta sama metoda powinna być wykorzystywana przez dorosłych w nauce języka obcego. Jednym ze sposobów na ciągły kontakt z językiem obcym i kulturą danego kraju jest słuchanie radia, które w przeciwieństwie do telewizji, może towarzyszyć nam podczas różnych innych czynności życia codziennego, jak chociażby podróż do pracy, wyjście do sklepu czy przygotowywanie posiłków. Początkowo być może nie zrozumiesz za wiele, z czasem, w połączeniu z innymi sposobami na naukę języka (jak chociażby wspomniana wcześniej telewizja, filmy, książki, konwersacje), na pewno zauważysz efekty. Nie koncentruj się na pojedynczych słowach, ale na sensie wypowiedzi.

Gdzie szukać włoskich stacji radiowych?

Większość stacji radiowych nadaje obecnie online – wystarczy poszukać strony danego radia. Można skorzystać ze strony www.ascoltareradio.com, albo z aplikacji Live Radio Player. Na stronie Rai Play Radio znajdziemy wszystkie kanały należące do publicznej włoskiej sieci radiowo-telewizyjnej Rai.

Jakie włoskie radio wybrać?

Wszystko zależy od tego jakiej tematyki i muzyki szukamy. Ja polecam poniższe:

Ray Play Radio – oferuje 12 różnych kanałów radiowych; RaiRadio1 to kanał poświęcony informacjom, RaiRadio2 – muzyce rozrywkowej, RaiRadio3 spodoba się miłośnikom muzyki klasycznej, w RaiIsoradio znajdziemy informacje na temat ruchu na autostradach włoskich (info dla podróżujących po Włoszech własnym samochodem), RaiRadioTuttaItaliana – tylko muzyka włoska; RaiRadioKids – muzyka dla dzieci;

RTL102.5 – muzyka rozrywkowa, nie tylko włoska;

Radio 24- Il Sole 24 Ore – informacje o bieżących wydarzeniach, właścicielem stacji jest dziennik Il Sole 24 Ore;

Radio Italia – włoskie przeboje, muzyka i programy rozrywkowe; „Radio Italia Solo Musica Italiana”;

Virgin Radio – muzyka rock, kilka kanałów do wyboru m.in. rock klasyczny, lata ’80, lata ’90, Hard Rock, Rock alternatywny.

Jeśli znasz jeszcze jakieś ciekawe włoskie rozgłośnie radiowe (a są takie na pewno!), daj znać w komentarzu 🙂

Buon ascolto!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *